DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA
wydatki na kulturę w 2023 r.
1 639 661 zł
-16,10%
do roku 2022
wybrane wydarzenia kulturalne w 2023 r.
zorganizowane lub współorganizowane przez Ośrodek promocji gminy Jaworze
Działo się...
ORSZAK TRZECH KRÓLI
6 stycznia 2023 r.
Wydarzenie organizowane przez Parafią Rzymskokatolicką w Jaworzu i Stowarzyszenie Opatrzność we współpracy OPG Jaworze zyskało patronat Wójta Gminy Jaworze i Parafii pw. Opatrzności Bożej w Jaworzu. W wydarzeniu udział wzięło 300 osób.
KONCERT Z OKAZJI JUBILEUSZU 20-LECIA ORKIESTRY DĘTEJ GLORIETA
21 stycznia 2023 r.
W sali „Pod Harendą” odbył się wspaniały koncert. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Radny Rady Powiatu Bielskiego Jacek Czader, Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Bielskim Magdalena Więzik, przewodniczący Rady Gminy Jaworze Zbigniew Putek, wójt gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz, zastępca wójta Anna Skotnicka-Nędzka, Radni Gminy Jaworze, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Jaworze. Przewodniczący Gminy Jaworze Zbigniew Putek razem z wójtem Radosławem Ostałkiewiczem wręczyli Medale „Zasłużony dla Rozwoju Jaworza” Orkiestrze Dętej Glorieta oraz dyrygentowi Stanisławowi Sojce. Medale zostały przyznane przez Radę Gminy Jaworze na wniosek dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze Jolanty Witkowskiej. W dalszej części koncertu głos zabrali zaproszeni goście: gratulacje i przemówienie okolicznościowe w imieniu Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki odczytali Radny Rady Powiatu Bielskiego Jacek Czader oraz Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Bielskim Magdalena Więzik. Następnie gratulacje Orkiestrze Dętej Glorieta oraz dyrygentowi złożyła dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze, wręczając jednocześnie tablice jubileuszowe.
W koncercie wzięło udział 160 osób.
78. ROCZNICA WYZWOLENIA JAWORZA
14 lutego 2023 r.
Pod Pomnikiem Ofiar Drugiej Wojny Światowej wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz samorządowych Jaworza. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz jednostek organizacyjnych gminy, a także mieszkańcy Jaworza.
WERNISAŻ I WARSZTATY - ETNO BY Beata Bojda
3-4 marca 2023 r.
W Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu odbył się wernisaż wystawy ETNO BY BEATA BOJDA.
BEATA BOJDA-makijażystka, stylistka, projektantka. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu. W 2018 roku, w kategorii – Edytorial oraz w 2015 roku, w kategorii – Debiut. Wyróżniona prestiżowym tytułem „Beauty Industry Icon” w 2015 roku. Absolwentka wzornictwa w łódzkiej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania, gdzie obroniła się na kierunku projektowanie ubioru unikatowego, co jest widoczne w jej pracach, gdzie całość stylizacji jest równie ważna jak makijaż. Jej autorski projekt ETNO, w którym połączyła elementy sztuki ludowej, współczesną modę oraz nowatorski makijaż, zyskał uznanie na całym świecie.
W wernisażu wzięło udział 60 osób.
Kolejnego dnia, w sobotę 4 marca 2023 r. w ramach DNI KOBIET w JAWORZU, w sali Ośrodka Promocji Gminy Jaworze odbyły się rewelacyjne warsztaty bibułkarskie - KWIATOWE INSPIRACJE, poprowadzone przez Beatę Bojdę.
Licznie zgromadzone Panie miały możliwość uczestniczyć we wspaniałych, twórczych i kreatywnych warsztatach, podczas których pod czujnym okiem mistrzyni stworzyły z krepiny przepiękne kwiaty, a z nich cudowne fascynatory.
Każda z Pań wyszła z warsztatów dumnie nosząc na głowie dzieła sztuki ludowej.
W warsztatach wzięło udział 15 pań.
KONCERT Z OKAZJI DNIA KOBIET
4 marca 2023 r.
W sali budynku Pod Goruszką w Jaworzu, odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet pt. "Muzyczna Podróż”, w wykonaniu wirtuozów-pianisty Tomasza Pali i skrzypka Krzysztofa Czecha ! Wydarzenie to kończyło DNI KOBIET w JAWORZU, zorganizowane po raz drugi przez Ośrodek Promocji Gminy Jaworze. Muzycy -Tomasz Pala oraz Krzysztof Czech zagrali brawurowo najpiękniejsze utwory bałkańsko-cygańskie, utwory muzyki rozrywkowej i poważnej bawiąc przy tym publiczność dowcipnymi i humorystycznymi opowiastkami. Pod koniec koncertu była mała niespodzianka - muzycy złożyli Paniom życzenia z okazji święta DNIA KOBIET oraz wręczyli każdej Kobiecie kwiat.
W koncercie wzięło udział 130 osób.
WERNISAŻ IKONY WIELKANOCNE EWY CZADER
31 marca 2023 r.
W Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu, odbył się wernisaż wystawy IKONY WIELKANOCNE autorstwa naszej Jaworzanki Pani Ewy Czader.
Licznie zgromadzeni w Galerii goście, mieli przyjemność obcować z dziełami, które oddawały nie tylko duchową wartość Ikon ale także indywidualny styl Pani Ewy, jej wrażliwość i głęboką refleksję. Podczas wernisażu Pani Ewa opowiedziała zgromadzonym o sztuce pisania ikon, wyjaśniła ich symbolikę i kolorystykę.
Podkreśliła, że od ponad 20 lat fascynuje ją sztuka cerkiewna, tworzy z potrzeby serca, dla siebie i bliskich. W poszukiwaniach twórczych początkowo kierowała się wyłącznie intuicją, długo nie korzystała z żadnych wzorników, które zawierają ustalone przez Kościół prawosławny schematy kompozycyjne i ikonograficzne.
W wernisażu wzięło udział ponad 120 osób.
II TANECZNA WIOSNA Z OŚRODKIEM PROMOCJI GMINY JAWORZE
22 kwietnia 2023 r.
Pod koniec kwietnia odbyło się święto tańca w Jaworzu - II Taneczna Wiosna z Ośrodkiem Promocji Gminy Jaworze.
Podczas 1,5 godzinnego koncertu wystąpiło 80 młodych tancerzy w wieku od 4 do 18 lat, którzy zaprezentowali 13 układów w różnych technikach tanecznych. Koncert układem pt.: „Jezioro Łabędzie” rozpoczęła szkółka baletowa ECARTE, która działa w Ośrodku Promocji Gminy Jaworze od tego roku, pod kierunkiem instruktor Marceliny Suławy. W dalszej części koncertu przepięknie zaprezentowały się w układach solo i duetach: Oliwia Gabrych w układzie pt.: „Podróż w czasie”, Paulina Solowska i Nikola Żak w układzie pt.: „Dualizm” oraz Zofia Podsiadlik i Anna Mieszczak w układzie pt.: „SAX”,w choreografiach stworzonych przez instruktora Marcelinę Suławę. Następnie wystąpili najmłodsi artyści -zespół RYTMIKA DLA SMYKA, do którego uczęszczają dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Dzieci oczarowały widownię, wykonując pod czujnym okiem instruktorki Natalii Kulpy urokliwy układ pt.: „ Lolly pop”. W dalszej części koncertu widzowie mogli zobaczyć zespół tańca współczesnego MAŁA ETIUDA, który brawurowo zatańczył układ pt.: ,,Zagadka rozwiązana” oraz zespół ETIUDA -JUNIOR w układzie pt.: ,,Avatar”, obie prezentacje w choreografii Marceliny Suławy. Podczas koncertu nie zabrakło również hip-hopowych rytmów. W energetycznych układach wystąpiły dwa zespoły hip-hop: SUNNY SQUAD, który od tego roku prowadzi instruktor Klara Gnatowsky oraz młodzieżowy zespół STORM-CREW w choreografii Nikolety Stopczyk. W dalszej części programu zaprezentował się ponownie zespół taneczny MAŁA ETIUDA w premierowym układzie pt.: ,,Senne Marzenia” oraz młodzieżowy zespół tańca współczesnego ETIUDA w układzie pt.: ,,Piekło-Niebo”, obie prezentacje w chorografii Marceliny Suławy. Na zakończenie koncertu wystąpił po raz kolejny młodzieżowy zespół tańca współczesnego ETIUDA, który układem w choreografii Marceliny Suławy pt.: „Puszka Pandory” zachwycił publiczność.
W koncercie wzięło udział około 400 osób.
CZERWCOWY KONCERT
14 czerwca 2023 r.
W sali budynku Pod Goruszką w Jaworzu odbył się Czerwcowy Koncert. W koncercie wystąpiły dzieci, młodzież i dorośli uczący się grać od roku lub od dwóch lat w Ośrodku Promocji Gminy Jaworze na:
pianinie pod kierunkiem muzyka Magdaleny Janeckiej,
ukulele pod kierunkiem muzyka Marcina Jakubca,
gitarze pod kierunkiem muzyka Tomasza Madzi.
W koncercie wystąpił premierowo zespół wokalno-instrumentalny "Muzyczny Odjazd", który od września 2022 r. działa w Ośrodku Promocji Gminy Jaworze, pod kierunkiem charyzmatycznego instruktora muzyka Tomasza Madzi.
W koncercie wzięło udział 150 osób.
AKCJA LATO W JAWORZU 2023
03-14 lipca 2023 r.
W Jaworzu odbyły się wakacyjne warsztaty artystyczne. W warsztatach uczestniczyły dwie 15-osobowe grupy dzieci (klasy I-V szkoły podstawowej). Program warsztatów był bogaty i zróżnicowany, dzieci uczestniczyły w wielu warsztatach artystycznych i plastycznych, takich jak: szycie zabawek z filcu, malowanie kamieni – sztuka aborygeńska, projektowanie kubków i tworzenie mandali. W warsztatach robotyki, flojamo, kuglarskich. Podczas wakacyjnych warsztatów odbyły się wycieczki do Pszczyny, oraz do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu.
Łącznie z zajęć wakacyjnych skorzystało 60 dzieci.
II JAWORZAŃSKIE SPOTKANIA Z MUZYKĄ KAMERALNĄ
9 lipca 2023 r.
Druga edycja Jaworzańskich Spotkań z Muzyką Kameralną, które zorganizowało Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks”, przy współpracy z Ośrodkiem Promocji Gminy Jaworze.
W wydarzeniu wzięło udział 100 osób.
XII MARATON SZTUKI
22-23 lipca 2023 r.
Na terenie Amfiteatru w dniach 22-23 lipca odbyły się warsztaty rękodzieła, były to dwa dni wypełnione artystycznymi działaniami.
FLORIAN KOHUT STRACHY POLNE - PEJZAŻE WIATREM MALOWANE
1 września 2023 r.
W Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu, odbył się wernisaż wystawy STRACHY POLNE - Pejzaże Wiatrem Malowane autorstwa Pana Florian Kohuta, artysty plastyka z Rudzicy, gdzie prowadzi swoją autorską galerię "Pod Strachem Polnym". W trakcie wernisażu Pan Florian opowiedział zgromadzonym o sztuce wiatrem malowanego pejzażu, wyjaśnił zastosowaną symbolikę i kolorystykę. Goście mieli przyjemność obcować z dziełami, które oddawały prawdziwego ducha strachów polnych, tajemniczą atmosferę wiejskich pejzaży jak również indywidualny styl artysty, jego wrażliwość i pasję twórczą. Fascynacja tematyką strachów polnych zrodziła się już w dzieciństwie, kiedy jako młody chłopak zachęcany przez dziadka poznał technikę robienia słomianych strażników pól.
W wystawie wzięło udział 70 osób.
XXXV JAWORZAŃSKI WRZESIEŃ
10 września 2023 r.
Korowód dożynkowy liczący kilkadziesiąt uczestników przejechał ulicami Jaworza do Amfiteatru, gdzie przewodniczący Rady Gminy Jaworze Zbigniew Putek, po kolei przedstawiał gości biorących udział w korowodzie, reprezentantów placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń , przedsiębiorstw ale przede wszystkim rolników. Po zakończeniu prezentacji tradycyjnie w amfiteatrze odbyło się nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem księży z Parafii Rzymskokatolickiej i Ewangelicko-Augsburskiej, przy współudziale wiernych obu wyznań. Po Ceremoniale Dożynkowym odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzu. W ramach oficjalnej części obchodów m.in. wręczono odznaczenia nadane przez prezydenta RP i przekazano nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Z rąk wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali druhna Danuta Pawlus (za zasługi w działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej) oraz Zbigniew Putek, przewodniczący Rady Gminy Jaworze (za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej). Nastąpiło też wręczenie trzech medali za zasługi dla pożarnictwa i dwóch medali "Zasłużony dla ochotniczego pożarnictwa powiatu bielskiego", a także przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego renault z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej do Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzu. Akt przekazania i kluczyki do nowego pojazdu wręczyli strażakom pełniąca funkcję wójta gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka i bryg. Roman Marekwica, komendant miejski PSP w Bielsku-Białej. Całość części oficjalnej uświetnił występ Orkiestry Dętej GLORIETA z Ośrodka Promocji Gminy Jaworze oraz występ Zespołu Regionalnego JAWORZE działającego przy OSP Jaworze. Po uroczystości jubileuszu 150-lecia OSP Jaworze, na scenie jaworzańskiego Amfiteatru wystąpił zespół z Ukrainy, po nim Retrospekcja Akustycznie. Gwiazdą wieczoru był zespół REDLIN, który porwał licznie zgromadzoną publiczność do zabawy. XXXV Jaworzański Wrzesień zakończyła zabawa taneczna z zespołem muzycznym ECLIPSE BAND, która trwała do późnych godzin wieczornych.
JAWORZAŃSKA MIĘDZYPOKOLENIOWA SIŁA KOBIET - ETNO BY BEATA BOJDA
6-7 października 2023 r.
W jaworzańskim Amfiteatrze po raz pierwszy odbyło się wydarzenie: JAWORZAŃSKA MIĘDZYPOKOLENIOWA SIŁA KOBIET, które zostało zorganizowane przez Ośrodek Promocji Gminy Jaworze oraz Stowarzyszenie Jaworze-Zdrój, w ramach którego odbyły się: warsztaty kwiatów z krepiny- Kwiatowa broszka, które prowadziła Beata Bojda - kostiumografka, makijażystka, stylistka, projektantka, Pokaz Mody ETNO by Beata Bojda oraz koncert - Barwy Ziemi-Głos Natury w wykonaniu wspaniałych muzyków Zbigniewa Wałacha – skrzypce, Wojciecha Golca - akordeon, Marcina Żupańskiego – klarnet basowy.
W wydarzeniu wzięło udział około 300 osób.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 2023 r.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Opatrzności Bożej w Jaworzu. Następnie przedstawiciele władz samorządowych wraz z mieszkańcami złożyli uroczyście kwiaty pod jaworzańskimi pomnikami.
III MAGIA ŚWIĄT
2 grudnia 2023 r.
na terenie jaworzańskiego amfiteatru odbyła się III edycja „Magii Świąt”. Podczas trwającej od godziny 12:00 do późnego wieczora imprezy odbyło się wiele atrakcji dla dzieci i całych rodzin. Zabawa rozpoczęła się od świątecznego programu Cioci Tuni, która swoim programem porwała do zabawy dzieci i rodziców. Następnie na scenie pojawił się najbardziej wyczekiwany gość – Św. Mikołaj, który hojnie obdarował najmłodszych prezentami. W dalszej części programu artystycznego z repertuarem piosenek świątecznych zaprezentował się zespół wokalno-instrumentalny „Muzyczny Odjazd”, działający od 1,5 roku pod kierunkiem muzyka Tomasza Madzi w Ośrodku Promocji Gminy Jaworze. Był to debiut sceniczny tego zespołu, który swoją muzyką rozgrzał licznie przybyłą publiczność. Imprezie jak co roku towarzyszył Jarmark Świąteczny, podczas którego wszyscy włączyli się w akcję „Świątecznie dla Filipka”. Do akcji zbierania środków finansowych na rehabilitację i leczenie Filipka Łukaszka, czterolatka z Jaworza, podopiecznego Fundacji Serca dla Maluszka włączyły się jaworzańskie organizacje pozarządowe, uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 1, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, Galeria Makatka Beaty Lewickiej, przedstawicielki z kółka rękodzielniczego działającego przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu, pracownia florystyczno-artystyczna „Wymarzona” Anety Pokusy i indywidualni wystawcy. Jaworzanie po raz kolejny stanęli na wysokości zadania – zadziałała prawdziwa Magia – Magia Ludzkich Serc. Na Jarmarku Świątecznym każdy mógł znaleźć i kupić coś dla siebie – wystawcy mieli wiele do zaoferowania: ozdoby świąteczne, pierniki, ręcznie robione czekolady, stroiki, wianki świąteczne, biżuterię, ciepłe czapki i szale, lampiony, haftowane serwety i obrusy. Pełne ręce roboty miało również stoisko gastronomiczne serwujące przepyszne hamburgery, kiełbaski, oscypki i żurek. Nie mogło również zabraknąć popcornu i waty cukrowej.
W wydarzeniu wzięło udział około 300 osób.
podsumowanie działań w 2023 r.
Ośrodka promocji gminy Jaworze
Imprezy plenerowe i wydarzenia
15 kwietnia - „III Wielkie Sprzątanie Jaworza” zorganizowane przez UG Jaworze,
10 września - XXXV Jaworzański Wrzesień połączony z obchodami 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzu,
23 września - Międzynarodowe Zawody Strong Drwal zorganizowane w ramach obchodów 20-lecia GKS Czarni Jaworze,
06-07 października - „Jaworzańska Międzypokoleniowa Siła Kobiet” zorganizowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Jaworze Zdrój,
02 grudnia - „III Magia Świąt w Jaworzu” połączona ze spotkaniem z Mikołajem.
Wernisaże i wystawy
wernisażem w dniu 03 lutego w Galerii Sztuki otwarto wystawę malarstwa Kingi Suchodolskiej pt.: „Barwy zimy”, która zakończyła się w dniu 24 lutego,
wernisażem w dniu 03 marca w Galerii Sztuki otwarto wystawę „ETNO BY Beata Bojda”, która zakończyła się w dniu 27 marca,
wernisażem w dniu 31 marca w Galerii Sztuki otwarto wystawę „Ikon Wielkanocnych” autorstwa Ewy Czader, która zakończyła się w dniu 27 kwietnia,
wernisażem w dniu 01 czerwca otwarto wystawę rysunku i malarstwa dzieci i młodzieży podsumowującą sezon artystyczny 2022/2023, która zakończyła się w dniu 23 czerwca,
wernisażem w dniu 30 czerwca otwarto wystawę pracowni rysunku i malarstwa dorosłych podsumowującą sezon artystyczny 2022/2023, która zakończyła się w dniu 28 lipca,
wernisażem w dniu 03 sierpnia otwarto wystawę podsumowującą pracę artystyczną dzieci i młodzieży z Oddziałów Przyszpitalnych Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie - BZLR, która zakończyła się w dniu 21 sierpnia,
wernisażem w dniu 01 września w Galerii Sztuki otwarto wystawę „Strachy Polne” – Pejzaże Wiatrem Malowane autorstwa Floriana Kohuta, która zakończyła się w dniu 02 października,
wernisażem w dniu 13 października w Galerii Sztuki otwarto wystawę „O czym szumią Jawory” autorstwa Krzysztofa Czadera, która zakończyła się w dniu 10 listopada,
wernisażem w dniu 17 listopada w Galerii Sztuki dokonano podsumowania twórczości artystycznej grupy rękodzielniczek, wystawa zakończyła się w dniu 4 grudnia.
Warsztaty artystyczne
23-27 stycznia w Galerii Sztuki zorganizowano 10 warsztatów artystycznych dla dzieci obejmujących malarstwo, rysunek, papieroplastykę, rzemiosło tworzenia instrumentów muzycznych i animacji poklatkowej w ramach ferii zimowych,
04 marca zorganizowano warsztaty bibułkarskie – „Kwiatowe inspiracje”,
01 kwietnia zorganizowano Rodzinne warsztaty wielkanocne,
03-14 lipca zorganizowano Wakacyjne warsztaty artystyczne,
06-07 października zorganizowano Warsztaty kwiatów z krepiny – „Kwiatowa broszka”,
09 grudnia zorganizowano Rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe.
Koncerty
21 stycznia zorganizowano koncert z okazji Jubileuszu 20-lecia Orkiestry Dętej Glorieta,
04 marca zorganizowano koncert „Muzyczna podróż” z okazji Dnia Kobiet, podczas którego wystąpili: Tomasz Piela- wirtuoz i pianista oraz skrzypek-Krzysztof Czech,
22 kwietnia zorganizowano koncert „II Taneczna wiosna” podczas którego odbyły się pokazy zespołów tanecznych działających przy OPGJ,
14 czerwca zorganizowano czerwcowy koncert na którym zaprezentowali się uczestnicy zajęć muzycznych,
25 listopada zorganizowano koncert jazzowy: „Beata Przybytek Kameralnie” w duecie z pianistą - Bogusławem Kaczmarem.
Kiermasze
04-29 grudnia w Galerii Sztuki zorganizowano Świąteczny Kiermasz Rękodzieła.
Współpraca ze stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi Gminy Jaworze:
29 stycznia pomoc w organizacji 31. Finału WOŚP,
14 lutego wraz z władzami Gminy Jaworze oraz przedstawicielami szkół, przedszkoli, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Jaworze uczczono rocznicę wyzwolenia Jaworza i złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Drugiej Wojny Światowej,
27 stycznia na dziedzińcu Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej podczas Spotkania z Twórcami i Animatorami Kultury z gminy Jaworze wyróżniono Dorotę Gogler i Stanisława Sojkę,
03 maja wraz z władzami Gminy Jaworze oraz przedstawicielami szkół, przedszkoli, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Jaworze uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, składając kwiaty pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Ofiar Drugiej Wojny Światowej,
08 czerwca pomoc przy zorganizowaniu Święta Bożego Ciała - współpraca ze Stowarzyszeniem Opatrzność oraz Parafią Rzymskokatolicką z Jaworza,
25 czerwca – udział w obchodach Święta Powiatu Bielskiego - Przegląd Potraw Regionalnych w Porąbce,
09 lipca pomoc przy organizacji „II Jaworzańskiego Spotkania z Muzyką Kameralną” – współpraca ze Stowarzyszeniem Wsparcia Społecznego „Feniks”,
22-23 lipca współpraca ze Stowarzyszeniem Miłośników Sztuki w przygotowaniu XII MARATONU SZTUKI,
29 lipca i 26 sierpnia udostępniono Amfiteatr wraz z obsługą na „Pchli Targ" - współpraca z fundacją ekologiczną „ARKA”,
31 sierpnia wraz z pełniącą funkcję Wójta Gminy Jaworze Anną Skotnicką-Nędzką oraz Przewodniczącym Rady Gminy Jaworze Zbigniewem Putkiem przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowano Dzień Seniora,
11 listopada wraz z władzami Gminy Jaworze oraz przedstawicielami szkół, przedszkoli, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Jaworze uczczono rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i złożono kwiaty pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Ofiar Drugiej Wojny Światowej,
10 września zorganizowano XXXV Jaworzański Wrzesień - Dożynki, współpracując ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi, działającymi w gminie Jaworze.
Zajęcia stałe
W czerwcu 2023 r. zakończono sezon artystyczny 2022/2023 podczas którego prowadzono zajęcia stałe dla:
dzieci i młodzieży w grupach:
plastycznych: Mali Artyści, Dolina Kreatywności, Światłocień, Impresja, Rękodzieło i Papieroplastyka,
tanecznych: Rytmika dla Smyka, SUNNY SQAD, STORM CREW, Mała Etiuda, Etiuda Junior, Etiuda,
muzycznych: nauka gry na gitarze i pianinie oraz zespół muzyczny.
dorosłych i seniorów w grupach:
plastycznych: Świat Barw, Kalejdoskop Sztuki, Rękodzieło,
rekreacyjnych: Zdrowy Kręgosłup, Aerobik, Zumba.
We wrześniu 2023 r. rozpoczęto sezon artystyczny 2023/2024 poszerzając ofertę zajęć o warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych.
muzeum fauny i flory morskiej i śródlądowej
IM. BOSMANA ERWINA PASTERNEGO W JAWORZU
Struktura odwiedzających
W 2023 r. Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej im. bosmana Pasternego w Jaworzu odwiedziło ok. 14.000 osób.
Największy udział w ogólnej ilości odwiedzających stanowią dzieci do lat siedmiu (ok. 35%), następnie dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat (ok. 30%), młodzież i dorośli w wieku przedemerytalnym (20%), a najmniej liczną grupę stanowią emeryci (poniżej 15%).
Zainteresowanie muzeum było w 2023 r. bardzo wysokie, zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych. Utrzymuje się profil edukacyjny Muzeum, co wynika z bezpośredniego pochodzenia inicjatywy, która swe źródło wywodzi z sąsiadującej szkoły podstawowej.
Bardzo licznie odwiedzają Muzeum również uczniowie jaworzańskich szkół, dzięki czemu mogą rozwijać zainteresowania przyrodnicze.
W okresach świątecznych placówkę odwiedzają rodziny.
Również pasjonaci przyrody traktują pracowników Muzeum jako fachowców i przyjeżdżają konsultować swoje kwestie z dziedziny, hodowli, archeologii i paleontologii co z kolei podnosi wartość naukową instytucji.
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się muzeum u gości zza granicy, zwłaszcza z Czech, Ukrainy i Niemiec. Cieszy zwiększający się udział wycieczek spoza Województwa Śląskiego, w tym z Warszawy, Wrocławia, a nawet Białegostoku.
Działalność muzealna i edukacyjna
W 2023 r. przeprowadzono 25 lekcji muzealnych, głównie dla uczniów szkół podstawowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza zajęcia dotyczące tematu ewolucji zwierząt i historii życia na Ziemi.
Przeprowadziliśmy kilkanaście zajęć w terenie we współpracy z Sekcją Ornitologiczną Towarzystwa Miłośników Jaworza, m.in. kilka wabień owadów nocnych, polegających na ustawieniu ekranu oświetlonego specjalnym rodzajem światła. Owady zwabione do ekranu były oznaczane i o wielu z nich można było usłyszeć wiele ciekawostek. Wabienia te odbywały się po zmroku głównie na terenie lasów i łąk jaworzańskich.
Podczas kilku wyjść nocnych obserwowaliśmy sowy oraz inne ptaki nocne. Dzięki zastosowaniu nawoływania sów mogliśmy potwierdzić występowanie w naszym rejonie sóweczek, puszczyków zwyczajnych i puszczyków uralskich.
Uczestniczyliśmy w wielu spacerach ornitologicznych, w tym w obserwacjach świtowych i ptakoliczeniach. Dzięki nim udało się ustalić, że na terytorium naszej Gminy odnotowano już ponad 120 gatunków ptaków.
Przeprowadzono 4 warsztaty terenowe w ramach projektu „Promocja lokalnego potencjału turystycznego poprzez edukację przyrodniczą oraz wydanie broszury promującej lokalną przyrodę i akwakulturę, a także wzbogacenie Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu o pomoce dydaktyczne”, na który pozyskano środki w wysokości 27.549,00 zł, poziom dofinansowania wynosił 85%. Dzięki temu projektowi młodzież z okolicznych miejscowości mogła dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat środowiska wodnego, akwakultury i tradycji rybackich na tym terenie. Muzeum dodatkowo wzbogaciło się o liczne pomoce dydaktyczne, przydatne podczas kolejnych zajęć w terenie.
Pozyskano szereg nowych eksponatów, w tym spreparowaną żabnicę, a także liczne muszle morskich mięczaków.
Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się motylarnia, do której w sezonie wakacyjnym ściągały tłumy zwiedzających. Dzięki wczesnowiosennemu przygotowaniu roślin udało się polepszyć warunki do hodowli motyli i wiele gatunków swobodnie się u nas mogło rozmnażać.
Działalność promocyjna
W 2023 r. muzeum było promowane poprzez zamieszczanie licznych artykułów w lokalnej prasie, radiu, internecie i telewizji. Programy i krótkie reportaże na temat naszego muzeum można było obejrzeć w Telewizji Silesia, a także Radiu Katowice, Radiu Bielsko, a także w telewizji internetowej, również na terenie Republiki Czeskiej. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Regionalnej „OLZA” o naszym Muzeum można było się dowiedzieć u naszych czeskich sąsiadów, czego skutkiem były niezwykle liczne odwiedziny z tego kraju, zwłaszcza ze szkół polskich na Zaolziu.