CZYTELNICTWO GMINNE
gminna biblioteka publiczna w Jaworzu
305
Liczba nowych pozycji książkowych
21 925
Wejść na stronę internetową biblioteki
16
Liczba prenumerowanych czasopism
983
Liczba udostępnień czasopism
1 324
Liczba aktywnych czytelników
1 258
Liczba audiobooków na koniec 2023 r.
21 668
Liczba wypożyczeń książek
544
Liczba wypożyczeń czasopism
17 993
Stan książek na koniec 2023 r.
15 635
Łączna liczba odwiedzin w wypożyczalni i czytelni
81
Liczba zorganizowanych wydarzeń (zajęć, spotkań, warsztatów)
1 235
Liczba uczestników wydarzeń (zajęć, spotkań, warsztatów)
Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2023 r.:
325 000 zł
-4,41%
do roku 2022
Biblioteka w Jaworzu w 2023 r. kontynuowała „soboty otwartych drzwi” (otwarcie placówki w każdą pierwszą sobotę miesiąca), które wprowadziła we wrześniu 2021 r. Usługa przyjęła się wśród czytelników, zwłaszcza rodzin, które mogą wspólnie odwiedzić bibliotekę. Ponadto od maja 2022 r. Biblioteka umożliwia czytelnikom darmowy dostęp do platformy Empik GO. Natomiast od marca funkcjonuje wrzutnia książek. Wrzutnia umieszczona została przy wejściu do Biblioteki i służy do zwrotu wypożyczonych książek w dogodnym dla czytelnika czasie poza godzinami otwarcia placówki.
czytelnictwo, promocja, działalność informacyjna
Promocja czytelnictwa dla dorosłych w bibliotece polega głównie na bezpośrednim informowaniu o nowościach wydawniczych, polecaniu i oferowaniu książek dopasowanych do upodobań czytelniczych konkretnej osoby. Czas poświęcony na rozmowę z czytelnikiem przynosi obustronne korzyści, ponieważ czytelnik dzieli się swoimi wrażeniami, komunikuje potrzeby, dzięki czemu księgozbiór gromadzony przez bibliotekarzy jest zgodny z potrzebami i maksymalnie wykorzystany. Ponadto biblioteka przygotowuje dla czytelników wystawki tematyczne nawiązujące do ważnych rocznic, obchodów, czy tematów społecznych oraz wystawki nowości wydawniczych. Informacje z życia biblioteki publikowane są w lokalnym miesięczniku gminnym, jak i również na profilu społecznościowym w Internecie.
Warto zaznaczyć, iż księgozbiór Biblioteki jest ciągle odświeżany i w miarę możliwości zaopatrywany na bieżąco w nowości wydawnicze. Placówka posiada w zbiorach większości najpoczytniejszych tytułów zarówno minionego roku jak i lat wcześniejszych. Polityka gromadzenia zbiorów podporządkowana w 2023 r. była, wzorem lat poprzednich, potrzebom czytelniczym i możliwościom finansowym biblioteki. Biblioteka śledzi na bieżąco zapowiedzi, jak i rankingi rynku wydawniczego oraz oferty wydawnictw, by dostarczyć czytelnikom najciekawsze pozycje książkowe.
Biblioteka prowadziła działalność informacyjną, posiada kilkanaście bibliografii regionalnych dotyczących powiatu bielskiego wydawanych przez Książnicę Beskidzką, jak również informatory, ulotki i przewodniki regionalne dotyczące historii i ciekawostek turystycznych w naszym regionie, dostępny jest również w Internecie katalog zbiorów biblioteki. W 2023 r. udzielono 785 informacji bibliograficznych. Najwięcej informacji udzielono z zakresu tematyki regionalnej, historii, turystyki oraz z zakresu literatury pięknej. Największą grupę odbiorców działalności informacyjnej stanowią uczniowie, studenci oraz goście odwiedzający Jaworze.
Biblioteka posiada stronę internetową, gdzie zamieszczone są najważniejsze informacji na temat biblioteki, historia placówki, statut, regulaminy, katalogi.
Biblioteka ma również profil Facebook, na którym zachowuje regularną aktywność. Wykorzystuje go do szybkiej informacji oraz proponuje użytkownikom rozrywkę w formie quizów weekendowych z nagrodami.
Przykłady działalności kulturalno-edukacyjnej prowadzonej przez GBP w Jaworzu:
Do najciekawszych wydarzeń zaliczyć można uroczystość dla czytelników, którzy mogą się pochwalić najdłuższym, nieprzerwanym stażem czytelniczym. Przyznano im tytuły Honorowego Czytelnika i Super Czytacza. Czytelnik rekordzista ma staż czytelniczy 74 lata. Jako kilkuletni chłopak zapisał się do powstałej w 1949 roku jaworzańskiej biblioteki i nieprzerwanie korzysta z niej do dziś. Uhonorowano kilkanaście osób z ponad trzydziestoletnim stażem czytelniczym oraz te najaktywniejsze w ilości odwiedzin i wypożyczonych książek.
Przeprowadzono również szereg quizów weekendowych i zabawę z nagrodami w poszukiwanie kuponów wśród regałów bibliotecznych „Jesienne książkobranie” skierowane do czytelników. Nagrody książkowe pozyskano wyłącznie od darczyńców.
Biblioteka zorganizowała również spotkania autorskie m.in. z jaworzaninem Zbigniewem Hubertem, który wydał już piąty tom poezji. Wieczór poezji i muzyki w wykonaniu autora.
Odbyło się spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk, pisarką m. in. literatury dziecięcej.
Do najciekawszych form działalności Biblioteki należą m.in. „Wakacyjne warsztaty z historią regionalną w tle”. Ferie w Bibliotece pełne zagadek i ciekawostek „Podróż przez zimowe krainy” dedykowane dzieciom w wieku szkolnym.
Tradycyjną formą pracy z dziećmi są „Spotkania z lekturą”, podczas których wykorzystuje się prezentacje multimedialne dotyczące ciekawostek z życia i twórczości poszczególnych autorów, genezy danego utworu, znaczenia w literaturze i edukacji. Zorganizowano również kolejną edycję konkursu literackiego „Kokon” we współpracy z Muzeum Fauny i Flory.
Biblioteka organizuje również zajęcia z przedszkolakami, czytanie, gry i zabawy w oparciu o literaturę dziecięcą. Prowadzone są też warsztaty plastyczne i papieroplastyka.
Biblioteka bierze udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz w kampanii „Mała Książka - Wielki Człowiek”
Biblioteka podejmuje współpracę w różnorodnym zakresie z innymi instytucjami i organizacjami działającymi na terenie Gminy Jaworze oraz z lokalnym środowiskiem w najróżniejszych tematach.
W 23. edycji konkursu na najlepszą bibliotekę powiatu bielskiego „Biblioteka Roku 2022/2023” jaworzańska biblioteka zajęła pierwsze miejsce w kategorii Inicjatywa Roku za przeprowadzenie oryginalnych akcji popularyzujących czytelnictwo, które w sposób szczególny wpłynęły na pozytywne postrzeganie biblioteki przez lokalną społeczność.